Hemen Ara:0 507 7610105

Kombi Nedir?

Home  /  Kombi Nedir?

Kombi kelime olarak iki cihazin bir cihazda toplanmasıdır.Yani şofben ve kaloriferin beraberce bir cihaza kombine edinmesi de denilebilir. Kombi birleştirmek, uydurmak, beraber çalıştırmak anlamlarına da gelir. Kullanımda kombi kelimesi denilince insanların aklına gelen ilk çağrışım duvara montajı yapılan ısınma ve sıcak ihtiyacının karşılandığı bir cihaz gelmektedir. Durum böyle olunca kombi denilen cihaz özünde iki cihazın entegre edilip iki farklı amaç için tek bir cihaz eldesi olmuştur.

Kombinin tarihine bakacak olursak 1800’lü yılların ortasına gitmekte fayda var. Daha da ileri gidilecek olursa eğer kombiden kasıt ısınma ihtiyacının giderilmesi ise değil 1800’lü yıllar Osmanlı devletinin ağrı’da İshak Paşa sarayında kullanmış olduğu sıcak su dönüşüm zamanına kadar gitmekte fayda vardır.

Bir cihazın deontolojik açıdan incelenmeden gelişiminin ne denli evrimleştiği’nin anlaşılmasını ve günümüzde kullanımının ne derece farklı olduğunun ve insanların hayatlarına ne derece dokunduğunun bilinmesini de güçleştirecektir. Bundan dolayı eskiyi bilmeden teknik anlamda geleceğe de çok fazla bir fayda sağlanamayabilir.

Kombi yani kalorifer ve şofben anlamlarını taşımaktadır. Ev veya işyerlerimizde daha doğrusu insanın veya ısınma ihtiyacı olan ortamların kullanılmasında son derece konfor ve rahatlık sağlayan bir cihazdır. Günümüzde özellikle gaz iletiminin kolaylaşması yani gaz arzının fazlalaşması ile beraber sosyo ekonomik kültürel seviyenin artması ve eskiden olduğu gibi kırsal yerleşim değilde şehir hayatının daha çok tercihi kombinin kullanımını önemli ölçüde artırmış bulunmaktadır.

Kombi; gaz,elektik,su ve havanın beraberce komplike olarak çalışan son derece verimli bir cihazdır. Kombi de elektrik enerjisi olmazsa elektriksel ve elektronik açıdan kullanmamız zaten mümkün değildir. Bunun yanında suyun çok özel bir bileşik olup ne kararlı ne de kararsız durumundan istifade edilmesi kombi içerisinde peteklerde dolaşımının kullanılması ve çok kolay bir şekilde elde edilmesi bunun yanında ucuz olması son derece önemlidir. Kombi de gaz ise LPG veya Doğalgazdır. Lpg’nin türevi CNG olup yüksek basınçlı gazlara LPG gazının depo edilmesidir. Doğalgazın türevi ise yüksek basınç altında tüplerde muhafaza edilen özel bir isimle adlandırılan bir gazdır. Gaz olduktan sonra türü önemli değildir. Kombi bütün gazlar ile çalışabilir konuma getirilmektedir. Fakat günümüzde ucuzluğu ve kolaylık sağlaması nedeniyle doğalgaz tercih edilmektedir. Kombilerde hava kullanımı ise gazın yakılması sonucu açığa çıkan alevin daha doğrusu ateşin hava da bulunan oksijeni yakması nedeniyle ihtiyaç duyulmasıdır. Hava olmazsa alevin yanması gerçekleşmeyecek ve bu da kombide arızaya neden olacaktır.

Kombiniz ile ilgili arıza ve bakım taleplerinizi Hemen Ara sekmesini tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Hemen Ara

Adana Ocak Kombi Fırın Servisi